Avatar

Čo je hoax ?

16 januára 2017
No Comments
7 281 Views

Hoax je poplašná správa s nejakým zámerom, ktorá sa vzájomne preposiela. Za hoax sa dá považovať rôzne varovania, alebo  pokusy o šírenie nejakej informácie.

Hoax je tzv. špina internetu a vzniká rôzne. V snahe sa zviditeľniť, alebo spustiť lavínu, môže ísť ale aj o nesprávne pochopenie, snahu odhaliť problém. V posledom rade ide aj o získanie finančného zisku, či poškodenie mena, alebo značky.

 

Hoax je vlastne poplašná správa, ktorá má cieľ

HOAXom sú aj rôzne správy, ktoré majú priniesť šťastie, ale vyžadujú presný počet ďalších ľudí, komu majú byť zaslané. Hlavným rozpoznávacím znakom HOAXu je to, že vy nemáte byť konečný adresát ale správa si vyžaduje poslanie ďalším priateľom. Aby dokázal HOAX prežiť a ďalej sa šíriť, správa nesie vetu v zmysle “Pošli to ďalej tvojim priateľom a varuj ich”.

Tieto stránky si kladú za cieľ upozorniť na hoaxy, rôzne klamstvá preposielané z emailu na email, z facebooku na facebook, cez ICQ komunikátor a ďalšie miesta. Má za cieľ upozorniť aj na ďalšie podvody, nekalú činnosť a šialenosti ľudí, ktorým sa zachcelo rýchly a poriadny zisk… Hoax v súčasnosti tvorí aj mocný nástroj pre politické hry, pre pokusy ovplyvňovania verejnej mienky a názorov ľudí, pre zapájanie ľudí ako oviec do prúdov myšlienok, kde ich chce niekto v pozadí mať a držať. Dajte si preto pozor, ak sa deje niečo, čo sa vás snaží pomocou názorov a odrazu šokujúcich informácií.

 No Comments